Bez wątpienia największą atrakcją Sokólszczyzny jest Szlak Tatarski, na którym można odwiedzić zabytkowe drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach, będące świadectwem wielowiekowego osadnictwa tatarskiego na tych terenach, przemierzyć senne Krynki z ukrytą żydowską przeszłością oraz zajrzeć do Muzeum Ziemi Sokólskiej do Działu Tatarskiego. W Muzeum mieści się również Punkt Informacji Turystycznej. Zachęcamy też do odwiedzenia sokólskiej parafii św. Antoniego, zabytkowego, 5-cio nawowego kościoła i poznania historii Cudu w Sokółce.

Warta uwagi  jest Puszcza Knyszyńska (Arboretum w Supraślu, Nadleśnictwo w Poczopku). Miłośnikom przyrody na trochę dłuższą wyprawę polecamy Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Pojezierze Augustowskie czy też Suwalski Park Krajobrazowy.

Dla fanów kultury ludowej ciekawie przedstawia się Szlak Rękodzieła Ludowego z pracowniami tkactwa dwuosnowowego, garncarstwa i rzeźby, oraz podróże trasa nadgranicznych wsi, gdzie wciąż zachowane jest tradycyjna drewniana zabudowa i układ wsi.

Koniecznie trzeba zajrzeć do Białegostoku z przepięknym pałacem Branickich, Tykocina – miasteczka jak z obrazka, upamiętniającego swoją żydowską historię oraz Supraśla, gdzie znajduje się wspaniałe Muzeum Ikon.

Wypoczynek i nocleg na Podlasiu to również to również ciekawa podróż kulinarna. Obok tradycyjnych produktów, takich jak ser koryciński, babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, kindziuk, pojawia się kuchnia tatarska, inspirowana smakami wschodu. Przepisy przodków wcielają w życie restauracje w Kruszynianach, Bohonikach i Supraślu.

Przydatne strony:

http://www.ciekawepodlasie.pl/

http://www.atrakcjepodlasia.pl/